Pri opravljanju svojega dela se medobčinski redarji srečujemo z različnimi vprašanji občanov. Na najpogostejša vprašanja smo v SOU MIRED pripravili tudi pisne odgovore:
Iz kje izhajajo pristojnosti medobčinskega redarstva za izvajanje meritev?
Zakon o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 156/21 – UPB in 161/21 – popr.) v drugem odstavku 15. člena daje redarstvom pooblastila, da izvajajo nadzor nad prekoračitvami hitrosti s samodejnimi napravami in sredstvi za nadzor prometa, s katerimi se prekrški slikovno dokumentirajo. Pri tem je izjemno pomembno določilo, ki redarstvom ne daje pravice ustaviti voznika na kraju kršitve. To pomeni, da se kršitev slikovno zabeleži, nato pa se kasneje izda plačilni nalog, na podlagi katerega ima kršitelj pravico vložitve pravnega sredstva.
Prejel sem OBVESTILO O PREKRŠKU na vozilu. Do kdaj imam možnost polovičnega plačila globe?
Za kršitev predpisov o ustavitvi in parkiranju vozil se ob ugotovitvi prekrška, o katerem kršitelja ni bilo mogoče seznaniti na kraju prekrška, na primernem mestu v vozilu pritrdi Obvestilo o prekršku (rdeča ovojnica). Obvestilo o prekršku omogoča kršitelju takojšnje plačilo globe oz. polovice predpisane globe v roku 8-ih dni brez naknadne izdaje plačilnega naloga, brez plačila stroškov postopka in vpisa prekrška v evidenco o prekrških. Zoper Obvestilo o prekršku ni pravnih sredstev (ugovora).
S pravočasnim plačilom globe na Obvestilo o prekršku se šteje, da je bil plačniku izdan plačilni nalog za prekršek, ki je označen na obvestilu, in da je le-ta postal pravnomočen, ker se je plačnik odpovedal ugovoru. V primeru, da kršitelj ne plača globe v 8-ih dneh od prejema Obvestila o prekršku, to nima posledic za kršitelja, pomeni le, da se izvede običajni prekrškovni postopek z izdajo plačilnega naloga. Enako velja tudi v primeru, da kršitelj Obvestila o prekršku ne prejme (ker je bilo obvestilo namenoma ali pomotoma odstranjeno z vozila). Zoper prejeti plačilni nalog ima nato kršitelj možnost pravnih sredstev (ugovor) oziroma v kolikor ne vloži ugovora ima možnost plačila polovičnega zneska izrečene globe v roku 8-ih dni po pravnomočnosti plačilnega naloga.
Prejel sem PLAČILNI NALOG, s katerim se ne strinjam. Kako lahko postopam?
Vsak plačilni nalog ima pravni pouk, v katerem so navedene pravice kršitelja do vložitve pravnega sredstva. Ne glede na to ali plačilni nalog govori o ugovoru ali o zahtevi za sodno varstvo je potrebno v roku 8-ih dni od prejema plačilnega naloga vložiti pravno sredstvo. To lahko stori kršitelj oz. oseba, na katero je naslovljen plačilni nalog, njegov zakoniti zastopnik ali zagovornik. Ugovor ali zahtevo za sodno varstvo lahko pošlje na naslov SOU MIRED, Cankarjev trg 4, p.p. 21, 1360 Vrhnika, po elektronski pošti – sprejemna@sou-mired.si (vsebovati mora lastnoročni ali digitalni podpis) ali pa osebno prinese v sprejemno pisarno SOU MIRED (Cankarjev trg 6a, 1360 Vrhnika), od ponedeljka do petka med 8.00 in 11. uro. Pravnemu sredstvu je potrebno priložiti vse relevantne dokaze ter navesti vse okoliščine, ki lahko vplivajo na presojo prekrškovnega organa. Pravnega sredstva ne pozabite lastnoročno podpisati.
Prejel sem plačilni nalog za hitrost, kjer je priložena slabo vidna slika in se ne vidi voznika. Ali lahko dobim večjo in bolj kvalitetno sliko?
Fotografija, ki je priložena plačilnim nalogom, ni namenjena identifikaciji voznika, pač pa identifikaciji vozila oziroma predstavlja dokazilo o prekršku. Oblika sodobnih vozil z zelo položnimi vetrobranskimi stekli povzroča odblesk na steklenih površinah, kar v največjem številu primerov onemogoča identifikacijo voznika. Zakon o pravilih cestnega prometa določa, da za prekršek odgovarja lastnik vozila, razen če le-ta dokaže, da prekrška ni storil. To pomeni, da mora lastnik vozila s primernimi dokazi podkrepiti navedbo, da vozila na ta dan ni mogel uporabljati. Fotografij ni mogoče posredovati po elektronski pošti. Pravico do ogleda slike oz. vpogleda v spis in podatke, ki se nahajajo v informacijskem sistemu, pa ima lastnik vozila – prejemnik plačilnega naloga, njegov zakoniti zastopnik ali zagovornik, v sprejemni pisarni SOU MIRED na Vrhniki, Cankarjev trg 6a, 1360 Vrhnika, od ponedeljka do petka med 8.00 in 11. uro.
Redar me ni ustavil, ne verjamem izmerjeni hitrosti!?
Glede na naravo merjenja (meritev izvaja kalibrirana naprava samostojno, brez posega redarja) ustavljanje kršiteljev na kraju ni možno, saj za to ni zakonske podlage. Naprave so kalibrirane in certificirane tako, kot to določa zakonska podlaga. Vsekakor pa imate pravico do vpogleda v spis prekrška na sedežu SOU MIRED.
Na posneti fotografiji JE moje vozilo, vendar pa ga nisem upravljal v času prekrška. Kaj lahko storim?
V tovrstnem primeru mora lastnik vozila, oziroma prejemnik plačilnega naloga, v roku 8-ih dni od prejema plačilnega naloga vložiti zahtevo za sodno varstvo in v tem primeru navesti podatke dejanskega voznika – uporabnika vozila v času storitve prekrška. Zahteva za sodno varstvo mora biti vložena skladno s pravnim poukom iz plačilnega naloga in mora vsebovati vse zahtevane sestavine (tudi lastnoročni podpis). V primeru plačila že prejetega plačilnega naloga, zahteva za sodno varstvo ni dovoljena. Po izvedenem postopku se novemu kršitelju pošlje Obvestilo kršitelju, nato pa nov plačilni nalog na njegovo ime, na katerega je ponovno možno polovično plačilo globe v predpisanem roku. Na plačilo globe je namreč vezan tudi izrek kazenskih točk.
Na posneti fotografiji NI moje vozilo. Kako ravnam v tem primeru?
Na podlagi pravnega pouka v plačilnem nalogu je potrebno v roku 8-ih dni od prejema plačilnega naloga vložiti zahtevo za sodno varstvo, v kateri se to dejstvo navede. Na podlagi navedenega SOU MIRED kot prekrškovni organ izvede prekrškovni postopek ter na podlagi posredovanih dokazil ustavi postopek ali pa (v primeru dvoma) spis zadeve odstopi v reševanje pristojnemu sodišču.
Ali lahko plačam globo, kazenske točke pa medobčinsko redarstvo pripiše dejanskemu vozniku?
S plačilnim nalogom je izrečena globa za prekršek, izrečene pa so tudi kazenske točke, ki predstavljajo tako imenovano stransko sankcijo in se obravnavajo v skupnem postopku. Torej, če je globa plačana, se tudi kazenske točke pripišejo osebi, kateri je bil izdan plačilni nalog in prenos kazenskih točk po plačilu globe na drugo osebo (dejanskemu kršitelju) ni mogoč. V primeru, da oseba, ki ji je bila izrečena globa in kazenske točke, ni storilec prekrška, lahko vloži zahtevo za sodno varstvo (v tem primeru globe ne sme plačati), v kateri navede dejanskega voznika. Na podlagi navedenega SOU MIRED začne postopek zoper voznika, ki je naveden kot kršitelj v zahtevi za sodno varstvo.
V času zaznave prekrška nisem bil več lastnik vozila. Kaj lahko storim?
V roku 8 dni po prejemu plačilnega naloga se vloži zahtevo za sodno varstvo, v kateri se pojasni okoliščine ter predloži ustrezne dokaze, ki bodo prekrškovnemu organu omogočili ustrezno odločitev (ustavitev postopka ter pričetek postopka zoper novega lastnika vozila). Priložite ustrezen dokaz, saj lastništvo v tovrstnih primerih v uradnih evidencah ni zavedeno, ker ni bil opravljen prepis, tako kot določa Zakon o motornih vozilih. SOU MIRED podatke pridobiva iz uradnih evidenc, zato je pomembno, da so lastniška razmerja urejena in odražajo dejansko stanje. V 40. členu Zakona o motornih vozilih je določeno, da če pri prenosu lastništva vozila novi lastnik istočasno vozila ne registrira na svoje ime, mora v 15 dneh od nakupa to vozilo registrirati na svoje ime ali podati izjavo o lokaciji vozila. Namreč če lastnik ne odjavi vozila in ne izroči registrskih tablic, Upravna enota, na območju katere ima lastnik vozila stalno prebivališče (oz. sedež ali začasno prebivališče, če v RS nima stalnega prebivališča), pisno opozori lastnika vozila, naj v 15 dneh po prejemu opozorila izpolni svoje obveznosti. Če lastnik vozila v tem roku ne izpolni obveznosti, Upravna enota temu vozilu v evidenci registriranih vozil spremeni status v »črtano« in o tem obvesti policijo, ki registrske tablice odvzame z neposredno fizično prisilitvijo na stroške lastnika vozila, v kolikor je vozilo udeleženo v cestnem prometu ali je na javni cesti, na nekategorizirani cesti, ki se uporablja za javni cestni promet, ali drugi javni površini.
Zaradi prekoračitve hitrosti sem prejel plačilni nalog in kazenske točke. Zanima me, kdaj se kazenske točke izbrišejo iz evidence?
Kazenske točke, ki se izrekajo zaradi kršitve v cestnem prometu, se iz evidence kazenskih točk izbrišejo po preteku dveh let od pravnomočnosti odločbe, s katero so bile izrečene. Evidenco kazenskih točk vodi Ministrstvo za pravosodje.
Kdaj imam možnost plačila globe in stroškov postopka na obroke? Ali lahko uveljavljam v tem primeru plačilo polovičke?
Kršitelj lahko po poteku roka za plačilo globe pri organu, pristojnem za prisilno izterjavo (FURS), zaprosi za obročno plačilo globe in stroškov postopka. Rok za obročno plačilo ne sme biti daljši kot eno leto, najmanjši obrok pa sme znašati 20 eurov za fizične in odgovorne osebe ter 200 eurov za pravne osebe, samostojne podjetnike posameznike in posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost. Plačilo globe na obroke velja zgolj za globo v polni višini, kar pomeni, da globe v polovičnem znesku ni možno plačati po obrokih. V kolikor boste predlog vložili pri prekrškovnemu organu, ga bo le-ta z izvršljivo terjatvijo odstopil organu, pristojnemu za izterjavo.
Kdo rešuje zahteve za sodno varstvo?
SOU MIRED kot prekrškovni organ po prejemu zahteve po potrebi glede na navedbe v zahtevi dopolni dokazni postopek, če ugotovi kršitev pravice do izjave, pa storilcu da tudi možnost, da se izjavi o prekršku. Če prekrškovni organ ugotovi, da je zahteva pravočasna in utemeljena, odločbo o prekršku odpravi in ustavi postopek, ali jo odpravi in vloži predlog pri pristojnem prekrškovnem organu, ali jo nadomesti z novo odločbo, ali izreče opomin namesto sankcije in o tem obvesti storilca in osebo, ki je vložila zahtevo za sodno varstvo oziroma vroči novo odločbo. Zoper novo odločbo je dovoljena nova zahteva za sodno varstvo, o kateri odloča sodišče. Če SOU MIRED kot prekrškovni organ odločbe ne odpravi ali nadomesti, jo s spisom in morebitnimi dodatnimi dokazi posreduje v odločitev krajevno pristojnemu okrajnemu sodišču (Cerknica, Ljubljana, Kranj).
Kako vložim pravno sredstvo (ugovor, zahtevo za sodno varstvo) ali drugo vlogo v okviru prekrškovnega postopka?
MIRED je prekrškovni organ, ki prekrškovni postopek vodi v skladu z Zakonom o prekrških in smiselno uporabo Zakona o splošnem upravnem postopku glede uporabe in računanja rokov.
Ustrezno pravno sredstvo lahko prejemnik plačilnega naloga vloži v roku 8-ih dni od prejema plačilnega naloga. V pravnem pouku vsakega plačilnega naloga so navedene vse pravice kršitelja. Pravno sredstvo mora obsegati navedbo oziroma številko plačilnega naloga, proti kateremu je podano, razlog za izpodbijanje, obrazložitev, predlog, naj se razveljavi ali spremeni in pritožnikov podpis.
Pravna sredstva v okviru prekrškovnega postopka lahko vloži zgolj naslovnik, na katerega je naslovljen plačilni nalog, njegov zakoniti zastopnik ali zagovornik. Pisna vloga mora biti lastnoročno podpisana in se lahko vloži preko pošte, po elektronski pošti (sprejemna@sou-mired.si) ali pa se osebno prinese v sprejemno pisarno SOU MIRED (Cankarjev trg 6a, 1360 Vrhnika), od ponedeljka do petka med 8.00 in 11. uro.
Ob upoštevanju zakonsko določenih rokov velja enako tudi za druga vlaganja v okviru prekrškovnega postopka (izjava kršitelja, posredovanje podatkov o dejanskem uporabniku vozila,…). Pravna oseba kot lastnik vozila vlaga tovrstna pisanja pisno z lastnoročnim podpisom odgovorne osebe oziroma osebe, ki ima v okviru pravne osebe tovrstna pooblastila in žigom pravne osebe, če pravna oseba posluje z žigom.
Plačilni nalog je bil poslan na naslov, kjer ne živim več. Kaj naj naredim?
SOU MIRED vsa pisanja pošilja na naslov, ki je naveden kot naslov vročanja po uradnih evidencah (Centralni register prebivalstva). Skladno z navedenim ter skladno z Zakonom o prijavi prebivališča poskrbite za prijavno in odjavno obveznost v zvezi s stalnim in začasnim prebivališčem ter naslovom za vročanje v Republiki Sloveniji. V kolikor je bil plačilni nalog že vročen na naslovu, kjer ne živite več, lahko v zadevo vpogledate na sedežu organa. Po elektronski pošti lahko naknadno pošljemo zgolj sken UPN.
Prejel sem plačilni nalog. Kdaj prične teči rok za plačilo oziroma do kdaj lahko plačam polovičko?
Rok za plačilo globe začne teči z vročitvijo plačilnega naloga. Plačilo globe v polovičnem znesku je možno poravnati v osmih dneh od pravnomočnosti plačilnega naloga. Plačilni nalog postane pravnomočen, ko so izčrpana vsa redna pravna sredstva, ali če poteče rok za vložitev pravnega sredstva, pa slednje ni bilo vloženo, ali je bilo vloženo, pa ga je upravičenec do vložitve pravnega sredstva umaknil.
Prejel sem obvestilo FURS, da globe nisem poravnal, imam pa dokazilo, da je globa bila plačana. Kako lahko to uredim?
Obvestilo FURS-a kršitelj prejme v primeru, ko globa in/ali stroški postopka niso bili pravočasno plačani. V takem primeru je plačilni nalog postal že pravnomočen in izvršljiv ter je bil zaradi neporavnanih finančnih obveznosti odstopljen v prisilno izterjavo pristojnemu davčnemu organu. Postopek pri SOU MIRED je s tem zaključen. SOU MIRED posreduje FURS-u le podatke o terjatvah, ki izpolnjujejo zakonske pogoje za izvršbo. FURS tudi ne razpolaga z izvršilnim naslovom oz. dokumentacijo o prekršku, zato se za vse potrebne informacije o prekršku obrnite na sedež SOU MIRED, kjer imate možnost vpogleda v spis. V kolikor ste prejeli obvestilo FURS-a, a razpolagate s potrdili o plačilu globe, le-ta posredujte FURSU oziroma na SOU MIRED, kjer se bo preverilo plačilo ter se ga ustrezno poknjižilo in preklicalo predlog za izvršbo.
Globo sem poravnal, vendar v višjem znesku, kot je bila izrečena. Na kakšen način lahko uveljavljam vračilo preveč plačane globe?
V tovrstnih primerih vam predlagamo, da napišete dopis na SOU MIRED, Cankarjev trg 4, p.p. 21,1360 Vrhnika in zraven priložite dokazila o preplačanem znesku globe. Navedite tudi vaš TRR račun ter banko pri kateri je le-ta odprt, na katerega naj se izvede vračilo preveč plačane globe. V kolikor se bo ugotovilo, da ste globo plačali v prevelikem znesku, bo SOU MIRED kot prekrškovni organ izdal Sklep o vračilu preveč plačane globe in le-ta vam bo povrnjena.
V kolikor ne zmorem plačati globe, na kakšen način lahko potem vložim predlog za opravljanje nalog v splošno korist?
Kršitelj, ki zaradi svojega premoženjskega stanja oz. zmožnosti za plačilo ne more plačati globe in stroškov postopka v skupni višini najmanj 300 eurov, lahko najpozneje do poteka roka za plačilo predlaga, da se plačilo globe in stroškov postopka nadomesti z delom v splošno korist. Predlog za nadomestitev plačila globe in stroškov postopka z delom v splošno korist lahko storilec vloži pri organu, ki je izdal odločbo o prekršku ali plačilni nalog, pri SOU MIRED, Cankarjev trg 4, p.p. 21,1360 Vrhnika. Predlagatelj mora v predlogu navesti odločbo oz. plačilni nalog, na katerega se predlog nanaša ter razloge šibkega socialnega stanja in predlog podpisati. Cenzus 300 eurov se nanaša na višino globe in stroškov postopka, izrečenih z enim plačilnim nalogom oziroma odločbo o prekršku. Glob in stroškov, izrečenih z več akti, ni mogoče seštevati.
Kaj je sodna taksa in na kakšen način se odmeri?
Sodna taksa je del stroškov postopka, ki nastane v prekrškovnem postopku. Opredeljena je v 143. členu Zakona o prekrških, pogoje za njeno odmero, rok in način plačila pa opredeljuje Zakon o sodnih taksah, kar je tudi razlog za tovrstno poimenovanje stroškov prekrškovnega postopka. V prekrškovnem postopku je sodna taksa odmerjena že na sami odločbi ali sklepu, lahko pa vam jo odmeri tudi sodišče v sodbi, za kar prejmete zraven še poziv za plačilo sodne takse.
Kdaj se vozilo šteje za zapuščeno in kakšne »pogoje« mora izpolnjevati?
Zapuščeno vozilo je motorno ali priklopno vozilo, parkirano na javni cesti ali na nekategorizirani cesti, ki se uporablja za javni cestni promet ali na drugi javni površini, ki ni namenjena prometu vozil in nima registrskih tablic ali ni registrirano več kot 30 dni in ni nerabno ali zavrženo motorno vozilo, ki mu je življenjska doba iztekla zaradi poškodb, starosti ali drugih razlogov in je zaradi tega postalo odpadek po merilih iz predpisa, ki ureja ravnanje z odpadki.
Kdo lahko prijavi zapuščeno vozilo in kam se lahko prijavi?
Prijavo o domnevno zapuščenem vozilu lahko posreduje vsakdo na SOU MIRED, Cankarjev trg 4, p.p. 21,1360 Vrhnika, telefon 01 320 55 54 ali na e-pošto sprejemna@sou-mired.si,
s čim bolj podrobnimi podatki (lokacija, barva in tip vozila) in po možnosti posredujejo tudi fotografijo. Zapuščeno vozilo se lahko prijavi tudi na Policijo, na številko 113 oziroma na krajevno pristojno policijsko postajo Vrhnika, Ljubljana – Vič oziroma Škofja Loka.
Medobčinsko redarstvo SOU MIRED ima po trenutno veljavnih predpisih pooblastila in pristojnosti za izvajanje nadzora in ukrepanja zgolj na javnih površinah. Le – to pomeni, da mora biti površina dostopna vsem pod enakimi pogoji. V primeru, da v okviru poizvedbe na lokaciji ugotovimo, da gre za površino, ki je v lasti vsakokratnih lastnikov oziroma privatni lasti, ali je fizično zaprta z zapornico, nimamo pristojnosti za ukrepanje.
Kakšen je postopek odstranjevanja zapuščenega vozila, v kolikšnem času po prijavi se ga odstrani, čigav je strošek odvoza, kam se ga odpelje in kaj se dogaja z njim v nadaljevanju postopka?
Odstranitev zapuščenega vozila je postopek, ki se izvaja v skladu z 19. členom Zakona o pravilih cestnega prometa in veljavnimi predpisi občin.
Za izvajanje nadzora je primarno pristojna Policija, SOU MIRED pa v okviru pooblastil in pristojnosti, ki jih določata Zakon o občinskem redarstvu in Zakon o pravilih cestnega prometa. V primeru, da gre dejansko za zapuščeno vozilo, pooblaščena uradna oseba (policist, medobčinski občinski redar) na zapuščeno vozilo po prijavi ali uradni dolžnosti nalepi pisno odredbo, s katero se naloži odstranitev zapuščenega vozila najkasneje v treh dneh. V kolikor lastnik vozila v roku ne odstrani, vozilo ob upoštevanju zakonskih rokov odstrani na stroške lastnika vozila pristojni občinski izvajalec rednega vzdrževanja cest. Po treh mesecih se lahko zapuščeno vozilo komisijsko uniči ali proda s strani pogodbenega izvajalca. SOU MIRED je v tovrstnih primerih pristojno za ukrepanje zgolj v primerih, ko gre za zapuščeno vozilo na javni površini ter kot prekrškovni organ izterja le globo za storjeno kršitev. V primeru, da globa ni plačana v skladu z določili Zakona o prekrških, se globa izterja preko FURS-a.
Kakšne so sankcije za lastnike zapuščenih vozil?
Zakon o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 156/21 – uradno prečiščeno besedilo in 161/21 – popr.) določa, da se z globo 120 eurov kaznuje lastnik zapuščenega vozila, ki vozila ne odstrani, kljub temu, da je bila odrejena odstranitev v skladu z 2. odstavkom 19. člena omenjenega zakona. Lastnik vozila mora izvajalcu rednega vzdrževanja cest poravnati tudi stroške odvoza in hrambe vozila.
Kakšen pa je postopek, ko se nekdo želi znebiti svojega starega avtomobila?
V Republiki Sloveniji je zagotovljen sistem za ravnanje z izrabljenimi vozili (IMV), ki zagotavlja zajem in razgradnjo vseh izrabljenih motornih vozil v Sloveniji. To pomeni, da je vsak avtomobil, ki je odslužil svojemu primarnemu namenu, brezplačno ustrezno tehnično, strokovno in ekološko razgrajen. S sistemom ravnanja z izrabljenimi motornimi vozili, ki vključuje brezplačno razgradnjo motornih vozil, se na ta način prispeva tudi k zmanjševanju onesnaževanja okolja ob istočasnem ohranjanju naravnih virov s ponovno uporabo materialov.
Izrabljeno motorno vozilo je nerabno ali zavrženo motorno vozilo, ki se mu je življenjska doba iztekla zaradi poškodb ali starosti ali drugih razlogov in je zaradi tega postalo odpadek po merilih iz Uredbe, ki ureja ravnanje z odpadki. Izrabljeno motorno vozilo je lastnik dolžan dostaviti do prevzemnega mesta ali v center za obdelavo izrabljenih motornih vozil, kjer z osebnim dokumentom in prometnim dovoljenjem izkaže lastništvo in prejme potrdilo o razgradnji. S 1. decembrom 2005 zadnjemu lastniku vozila ni več treba plačati storitve razgradnje izrabljenega motornega vozila. Seznam odjemnih mest je dostopen na povezavi http://iv.mop.gov.si/ .
Vse pravice pridržane © SOU MIRED